Památník Tomáše Bati v novém kabátě z unikátního skla z Dubí

Památník Tomáše Bati z roku 1933 patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu, jeho autorem byl významný zlínský architekt F. L. Gahura. Svému poslání přestal sloužit v roce 1944, kdy byl při válečném bombardování Zlína silně poškozen skleněný plášť. V roce 1954 byl Památník přestavěn na koncertní sál a galerii a přejmenován na Dům umění. V roce 2016, po 10 letech jednání a příprav, byla zahájena renovace Památníku, během níž byla stavbě vrácena původní podoba. V interiéru je instalována replika letadla Junkers, ve kterém T. Baťa v roce 1932 tragicky zahynul. Od loňského roku je Památník Tomáše Bati znovu přístupný veřejnosti. Svůj podíl na tomto úspěchu mají i skláři z dubské sklárny AGC.

Původní skleněná fasáda

Původní fasáda Památníku z katedrálního skla byla během 2. světové války z velké části zničena. Její oprava proběhla až na podzim roku 1946, kdy byl objekt přestavěn pro potřeby filharmonického orchestru a krajské galerie na Dům umění. Zdržení opravy bylo způsobeno mimo jiné i tím, že bylo v té době obtížné získat tak velké množství skla. Celková výměna skel tedy nikdy neproběhla a jednotlivé poškozené tabule byly v průběhu dalších let přesklívány různými, i odlišnými, druhy ornamentních skel. Několik původních skel však bylo naštěstí zachováno a podle nich mohlo být vyrobeno sklo nové.

Náročná obnova Památníku

Cílem návrhu přestavby, jehož autorem je architekt Petr Všetečka, bylo vrátit objekt do původní podoby. Rekonstrukce proběhla mezi roky 2016 - 2019 a stála přes 50 milionů korun. Odstraněny byly nejen dva přístavky po bocích budovy, ale také dřevěné obložení. Zachovány zůstaly původní podlahy, omítky na sloupech a zrepasované osvětlení, ocel, beton a sklo. Některé skleněné tabule byly původní, jiné nové, a kazilo to celkový vzhled stavby. Jejich vzhled bylo tedy třeba sjednotit, a to tak, aby všechna skla vypadala stejně jako před více než 80 lety, když Památník vznikl. A stalo se tak právě díky unikátnímu ornamentnímu sklu z výrobního závodu Barevka v Dubí.

Kde sehnat identické sklo katedrálního typu?

Architekt obnovy trval na zcela totožném vzorovaném skle katedrálního typu, jako byl originál, včetně nedokonalostí a vad způsobené původní výrobou. Během jednání bylo zjištěno, že původní sklo působí jako extra-čiré, které dubský závod ve své výrobní škále standardně nenabízí. Po řadě testů a po tom, co byly vyrobeny, na Památník nainstalovány a vizuální kontrolou hodnoceny přesné formáty tabulí ze skla Imagin Kathedral Klein, které se z aktuální škály standardních produktů sklárny nejvíce podobalo původnímu sklu, byla sklovina AGC akceptována a mohla začít výroba speciálního vzoru.

Unikátní ornamentní sklo

Výrobní závod Barevka v Dubí u Teplic je jediným závodem v Evropě na výrobu ornamentního skla v rámci Skupiny AGC. Ornamentní neboli lité sklo, které se vyznačuje vzorovanou strukturou, dokáže poskytnout decentně vyvážený poměr mezi průsvitností a zajištěním soukromí. Jeho výroba spočívá v použití speciálního válce, jehož vzor nebo textura je vlisována do jedné nebo obou stran litého pásu skloviny. V červnu 2017 byl objednán válec s novým vzorem, v říjnu byl potom válec dodán do závodu a samotná výroba vzorovaného skla katedrálního typu pod produktovým názvem Imagin Misty, tedy unikátního vzoru vyrobeného na zakázku, proběhla 30. října 2017. Do závodu v ten den zavítala také Česká televize, která zde o výrobě tohoto skla natočila reportáž.

Imagin Misty: vzor na zakázku

Vzor vznikl otiskem původního vzoru ornamentního skla, které se zachovalo na původní fasádě Památníku - záměrem bylo zachovat přesnou kopii včetně nedostatků odpovídajících dobovým technologickým možnostem výroby. Na přestavbu bylo použito celkem 1 660 m2 skel vyrobených v rozměru 320 cm x 185 cm a tloušťce 5 mm. Nařezání tabulí na přesné formáty proběhlo ve Sklenářství Nonstop ve Slušovicích, následné broušení a kalení ve zpracovatelském závodě AGC Fenestra ve Zlíně. Skla byla na fasádu Památníku nainstalována v průběhu září a října 2018.

Zajímavosti o projektu

Poprvé se dveře Památníku Tomáše Bati, světově uznávaného architektonického klenotu, otevřely pro veřejnost 28. října 2018 v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa. Památník je tak po dlouhých 85 letech i zásluhou českých sklářů opět využíván ve své původní podobě k původnímu účelu.

přes 50 mil. Kč
Cena za obnovu Památníku
1660 m2
Celkové množství ornamentního skla Imagin Misty
2016 - 2019
Renovace Památníku T.Bati

Rádi vám poradíme

V případě dotazů se vám budou naši odborníci rádi věnovat.

Kontaktujte nás